Kapela

Kapela
Dušan Folwarczný
Roman Jeřábek
Jožin Hladký
Jakub Šťastný
Vít Hovjadský
Dušan Folwarczný

Dušan Folwarczný

Basa

Narozen roku 1956. Tento matador čtyř basových strun začínal v „hudebce“ na nástroj, který měl o dvě struny více. To, že mu učarovala kytara basová mohla v letech 1970 – 72 ocenit kapela DRUMS, CLAN, MEMPHIS a později havířovský UROS. V letech 1973 – 75 působil jako člen v legendární kapele R.U.R, kterou se mu znova podařilo vzkřísit z popela po 32. letech a koncertuje s ní i v současnosti. ( Hard rock 70-ých let ).

Zkušenost, vyhranost a profesionalita se mu vyplatily i při výběru spoluhráčů a založení nové formace již dávno „zajetých“ muzikantů s názvem SG, kde se staví na velitelský můstek a řídí SG z pozice kapelníka. Tvůrčí potenciál je mu vlastní, takže rytmická sekce v kapele šlape na plný úvazek.

Roman Jeřábek

Roman Jeřábek

Bicí

Roman žije muzikou od útlého mládí, nicméně k bicím se dostával docela oklikou. Působil jako profesionální deejay, speaker v rádiu, vrcholový manažer, organizátor festivalů, vždycky byl tam, kde muzikanti tvořili a decibely vládly prostoru. Odjakživa tíhnul k metalovým rytmům a bylo tak jen otázkou času, kdy sám usedne na bubenickou stoličku a vezme paličky do ruky, už ne jen z legrace.

První sadu bicích dostal k narozeninám od manželky, která znala jeho vášeň a velmi dobře vycítila dosud skrytý potenciál.

Nabídka stát se bicmanem Lautru pak přišla na jaře 2016 a od té doby Roman udává rytmus kapele kolem Jožina Hladkého.

„Lautr je moje rodina, moje muzikantské naplnění velkého snu. Od prvního úderu paličkou s klukama z kapely zažívám nádherné stavy plné euforie a úžasného tvoření. Jasně že někdy přijdou i vypjatější chvíle, rozdílné názory nebo třeba jen obyčejná depka. Ale srdce a chuť hrát vždycky vítězí. Děkuju osudu, že tohle můžu prožívat…“

Jožin Hladký

Jožin Hladký

Zpěv a kytara

Ten kdo zažil konec 70 let ví, že tenkrát se pro nás všechno změnilo. Když je člověku 14, holkám začnou růst kozy a z proklatě bakelitového kazetového magnetofonu made in Poland licecja Thomson ječí Bon Scott, všechno najednou vypadá jinak. Najednou získáš pocit, že musíš něco udělat, aby ses stal součástí toho nového světa. Musíš se stát rockovou hvězdou.

Já jsem od té chvíle na nic jiného nemyslel a více než deset let jsem žil jenom pro hard and heavy (a samozřejmě i pro ty kozy). První školní hardrocková kapela Stratus, pak Caesar a na konci 80 let metalová Messalina. Pak ale všechno vzalo úplně jiný směr a cíl se jakoby ztratil v mlze. Prostě některé věci se zdály smysluplnější.
Politika, podnikání, televize, prostě přišly výzvy, kterým nešlo odolat.
Jenomže karma je karma a tvůj osud tě dožene. Jsou věci, které dokážu. Dokážu napsat smysluplné texty, živil jsem se jako redaktor, napsal jsem knížku a byl jsem nominovaný na literární cenu Knižního klubu, stal jsem se kameramanem, střihačem a režisérem a celkem slušně se tím živím, ale v srdci stále cítím, že to co mi vždycky šlo nejlépe bylo psaní písniček.
Roky jsem nechal tuhle schopnost spát.  Ale pak se něco změnilo. Nejdřív jsem začal hrát pro zábavu. Jenomže, když pustíš tygra z klece zatouží po krvi.
Prostě se najednou v moři zapomnění objevil ten ztracený cíl.
Najednou zjistíš, že to co má smysl, je něco ze sebe dostat, vyzářit energii a někomu ji předat.
Jsem jako generátor, který se stále točil, ale zapomněl, že dokud se nespojí obvod, energie nepoteče.
A já doufám, že konečně přišla ta chvíle, kdy jsem našel partu lidí se kterou se to povede. (I když mě někdy pořádně serou.)
Je to možná zvláštní, že začínáme ve chvíli, kdy ostatní spíše zhasínají, ale my jsme zažehnout oheň a zářit. Připravovali jsme se na to celý život.
A štěstí přeje připraveným.
Jakub Šťastný

Jakub Šťastný

Kytara

Mé základní hudební vzdělání formovala Olomoucká liduška, kde jsem se devět let učil hrát na trubku. Sopučástí bylo hraní ve školních orchestrech a své dovednosti jsme prezentovali při vystoupeních pro maminky a důchodce v parku. V počáteční fázi puberty, jsem si ale nechal nasadit rovnátka pro krásný úsměv, a protože se s tím moc na trubku hrát nedalo, měl jsem tak oficiální důvod vyměnit můj dosavadní nástroj za elektrickou kytaru. Pro úplnost by se dalo zmínit, že to bylo po té, co jsem uslyšel hrát Jimmyho Page, Jimiho Hendrixe a Erica Claptona. Od té doby mám krásný úsměv, elektrickou kytaru a v srdci lásku pro houkání zpětné vazby.

Při dalších studiích se mi podařilo na čas zaskočit v jedné olomoucké dnes už neexistující kapele mých kamarádů a dokonce i s nimi něco nahrát. Nicméně jakmile jsem začal pracovat, nějak se nedostávalo času a příležitostí.

Čas plynul a já se při pražském koncertě Devil’s slingshot rozhodl, že rockovou hvězdou být nechci. Stal jsem se gaučovým kytaristou, protože z pohodlí a tepla domova je vše jednodušší. Osud se mnou měl nakonec přece jen jiné plány, když jsem dostal lano od kapelníka Lautru, který ve mne rozpoznal duší i tělem pravého introvertního rockera, přesně povaha, kterou potřeboval do týmu. Dostal jsem tak opět možnost zúročit své zkušenosti s hraním pro důchodce, které jsem v mládí nabyl, protože co si budeme povídat, jen dříve narození ještě pamatují, co to je opravdový rocknroll.

Hraju pro radost. Radost se násobí, když se to líbí i kapelníkovi. Radost roste exponenciálně, když se to líbí i lidem. Maminky jsou vítány.

Vít Hovjadský

Vít Hovjadský

Klávesy

Víťa pochází z muzikantské rodiny kde bylo předem jasné, že bude navštěvovat LŠU a učit se na něco hrát. Volba padla na klavír. Pak si sice odskočil k pozounu, na který hrál v dechovce i na pohřbech nebo jazz v dixielandu. Ale klávesám zůstal věrný do současnosti. Hodně mu učaroval zvuk varhan Hammond a kapela Deep Purple s Jonem Lordem, který je jedním z jeho hudebních vzorů.
V mládí si prošel různé studentské, zábavové i barové kapely. Pak v 90. letech nastal útlum a k hraní se zase dostal v roce 2011, kdy jednou v sobotu dostal nabídku oprášit s Jožinem Hladkým jeden ze starých projektů. „Zpočátku jsem váhal, ale pak jsem si pustil Highway Star a bylo rozhodnuto.“ S Jožinem v Lautru vydržel až do dnes. Sice si sem tam odskočí zahrát staré hardrockové pecky s kapelou R.U.R Group nebo s Dušanem zabouří v SG Sjetých gumách, ale Lautru zůstává věrný. S Lautrem se dá začít hodně srandy i dřiny, kdy Jožin není spokojen s výsledkem, ale pocit na pódiu před fanoušky je k nezaplacení.

LAUTR - Cesta tam a zase zpátky

 

Titulek, který jsem použil je možná trochu zavádějící, protože kapela LAUTR rozhodně nijak nezapadá do mohutné vlny powermetalových elfů a trolů. Ale slogan naprosto odpovídá strastiplné cestě reinkarnace jedné kapely, anebo chcete li jednoho hudebního projektu do druhého.

Když jsem před 28 lety zavřel futrál své kytary, na kterou jsem si pár let předtím vydělával dvoje vysokoškolské prázdniny v podzemí dolu ČSM, myslel jsem si, že je to navždy zapomenutá kapitola. Rockové muzice tenkrát vládl Yngwie Malmsteen a já jsem získal pocit, že tady u toho já rozhodně být nemusím. A tento pocit mi vydržel patnáct let.

Za tu dobu jsem si prošel naprosto vším od politiky, podnikání, médii až po   audivizuální produkci, kterou se živím dodnes.

Když se u mě doma před zhruba deseti lety objevil můj bývalý bubeník s dalšími muzikanty a snažil se mně zlomit, abych s nimi začal zase hrát. Řekl jsem si proč ne a po mnoha letech jsem otevřel futrál a překvapivě zjistil, že moje stará kytara je stále naladěná.

Dalších několik let s o půl generace staršími kluky mi přinesl mnoho krásných zážitků, hudba 70.let, kterou jsme s bardy R.U.R. group hráli byla skvělá, ale červík pochybnosti mně začal nahlodávat. Že by nastal ten čas  hrát zase vlastní hudbu? Tuto otázku jsem si začal dávat stále častěji.  A samozřejmě to nemohlo skončit jinak něž vlastní kapelou.

Jenže ouha. Doba se změnila. Ty časy, kdy jsme žili muzikou ne na sto, ale na dvě stě procent byla nenávratně pryč. (Těmi dvěma stovkami myslím, že muzikou jsme žili nejen ve dne, ale i v noci a mnohdy s nasazením všech tekutin – tělních i mimotělních, Většinou dovnitř a ven.)

Časem jsem narazil na desítky gaučových muzikantů, většinou skvělých hráčů, kterým to nestálo za to,aby se zvedli z gauče Časem jsem narazil na mnoho špičkových interpretů, kterým jsme nestáli za to, aby to s námi zkusili.

Časem jsem narazil na mnoho výborných hráčů, kteří si mysleli, že oni si postaví lepší kapelu, než je ta moje a přetáhli mi polovinu kapely.

Co však svět nechtěl. Gaučoví mistři dál sedí na gaučích. O špičkových interpretech jsem od té doby neslyšel, ani jsem nic z jejich tvorby nezaznamenal. A rozvraceči? Ti už dávno žádnou kapelu nemají.

Ale světe div se LAUTR hraje.V rádiu i v televizi. Musel jsem sice jednoho (mírně staršího) kluka, který chtěl strašně hrát na bicí, naučit všechno od základu.  Musel jsem přesvědčit, jednoho desítky let studujícího kytaristu, že v notách to nenajde. A spolu se svým starým klávesákem jsme se vydali na cestu, které téměř nikdo nevěřil. Trvalo to možná až příliš dlouho, ale nebyly to na rozdíl od těch předchozích ztracená léta. Nebyla to marně vynaložená energie.

Novou krev do žil mi vlili i diváci, kteří dnes neřeší jestli hraješ trash, death, power nebo old school hard and and heavy. Prostě, buď je to baví nebo ne.   A jak to tak vypadá, LAUTR je baví. Velkou pomocí je i můj bývalý spoluhráč  baskytarysta Dušan Folwarczný, který mi pomohl, přehodit výhybku na rychlejší kolej.

Takže pokud jste nás viděli na Holbě, nebo na Ostravě v Plamenech vězte, že LAUTR, byť jsme staří psi, je na začátku. A hraje až na jednu starou pecku, kompletně nové věci, které sice mají kořeny hluboko v minulém století, ale spolykal do své tvorby všechno nejlepší co se v posledních desítkách let událo. A pokud jste to nenašli v našich současných skladbách, nebojte se tahle kapitola, ještě není zdaleka uzavřená.